✳️Η γιορτη της γιαγιάς του Χριστού, μητέρας της Θεοτόκου και συζύγου του Αγίου Ιωακείμ γιορτάσθηκε στην εκκλησία-λασποκαλύβα της στην Rwamigaga της Τανζανίας στα σύνορα με την Ουγκάντα.🔻Της Θείας Λειτουργίας προεξήρχε ο Θεοφ. Επίσκοπος Χρυσόστομος και συλλειτουργούς τον εφημέριο π. Ευάγγελο, τον γείτονα π. Χρυσόστομος και τον διάκονο Γρηγόριο.✍️Ο...
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
⛪ΓΙΟΡΤΑΣΕ Ο ΚΑΘΕΔΡΙΚΟΣ ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΡΟΥΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠ. ΠΕΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟ✨
🪔Με μεγαλοπρέπεια και «πληθούσει εκκλησία» η Επισκοπή Ρουάντας γιόρτασε την μνήμη των Πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου στον Καθεδρικό Ναό της Rwamagana.
🔔Στην εορτή προεξήρχε ο Θεοφ. Επίσκοπος Μπουκόμπας, Δυτικής Τανζανίας και Πατριαρχικός Επίτροπος Ρουάντας κ. Χρυσόστομος. Κατα την πανηγυρική Θεία Λειτουργία προέβη σε τρείς χειροτονίες, με την ευλογία και άδεια του Μακ. Πατριάρχου κ. Θεοδώρου, καλύπτοντας τις άμεσες ανάγκες της Επισκοπής.
🪇Μετά στο προαύλιο του Ναού ακολούθησε γιορτή με παραδοσιακούς χορούς, ομιλίες και δεξίωση στους πολύ πολυπληθείς εορταστάς.
🗓️Ο Επίσκοπος τις 28/6 λειτούργησε στην περιοχή Rusororo του Κιγκάλι.
Η Λειτουργια τελέσθηκε σε ενοικιαζόμενη αίθουσα λόγω έλλειψης Ναού.
Έτσι γίνεται σε 12 Ενοριες της Επισκοπης Ρουάντας, για την εξυπηρέτηση των χριστιανών.
Ελπίζουμε στο έλεος του Θεού και στην βοηθεία φίλων της Ιεραποστολής για να αποκτήσουν και αυτοί οι πτωχοί χριστιανοί ναούς κανονικούς.
🗓️Στις 1/7 Λειτούργησε στην Ενορία Αγίου Δημητρίου Kazimba.
Στην Ενορια αυτή είχε να γινει Λειτουργία έδω και 7 χρόνια
.❗Ο Επίσκοπος στην ομιλία του τόνισε την Ιεραποστολική δράση των Αγίων Αναργύρων ιατρών Κοσμά και Δαμιανού και προέτρεψε να μιμηθούν και οι πιστοί τους Αγίους Αναργύρους, ούτως ώστε οι 2.000 χριστιανοί να πολλαπλασιασθούν, να γεμίσει η Ρουάντα Ορθόδοξους και με τις πρεσβείες του Αγίου Δημητρίου να αποκτήσουν Ναό στο οικοπεδο που έχει η Ενορία».
*ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΜΠΟΥΚΟΜΠΑΣ* ΑΡΧΙΚΗ
ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΜΠΟΥΚΟΜΠΑΣ*ΑΡΧΙΚΗ
Ὁ Ἁγιασμός ἐγκαινίων τοῦ νέου ἐκπαιδευτηρίου τελέσθηκε τήν Κυριακή 1η Ὀκτωβρίου ἀπό τόν Θεοφ. Ἐπίσκοπο Μπουκόμπας καί Δυτικῆς Τανζανίας κ. Χρυσόστομο μέ τήν παρουσία ὅλων τῶν κληρικῶν τῶν Ἀρχιερατικῶν Περιφερειῶν Μουάνζας καί Γκέϊτας καί πλῆθος πιστῶν.
Τό Κολέγιο αὐτό εἶναι ἕνα ἀκόμα σκαλοπάτι γία τήν μόρφωση τῶν Ὀρθοδόξων παιδιῶν μας. *Τό πρῶτο σκαλοπάτι* εἶναι τά δύο Γυμνάσια ΑΓΙΟΣ ΣΩΣΘΕΝΗΣ καί ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. *Τό δεύτερο σκαλοπάτι* εἶναι ἡ Ἱερατική Σχολή "ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣ" τῆς Μπουκόμπας. *Τό τρίτο σκαλοπάτι καί σπουδαιότερο* εἶναι τό ὈΡΘΟΔΟΞΟ ΚΟΛΕΓΙΟ "ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ" Μουάνζας.
Ἡ φοίτηση εἶναι διετής. Στό πρώτο ἔτος εἰσῆλθαν 30 σπουδαστές ἀπόφοιτοι τῆς Ἱερατικῆς Σχολῆς καί τῶν Γυμνασίων μας. Τό κτίριο πού στεγάζεται τό Κολέγιο ἔχει κτισθεῖ μέ γενναία χορηγία τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Φθιώτιδος κυροῦ Νικολάου μέ τήν φροντίδα καί τόν κόπο τοῦ πρώην Μητροπολίτου Μουάνζας καί νῦν Καμπάλας κ. Ἱερωνύμου. Σκοπός τοῦ Κολεγίου εἶναι ἡ μόρφωση τῶν ὀρθοδόξων νέων καί ἠ προετοιμασία τους γιά ἀνώτατες σπουδές ἐντός καί ἐκτός τῆς χῶρας. Οἱ περισσότεροι σπουδαστές ἔχουν στόχο νά φοιτήσουν καί σέ Θεολογικές Σχολές. Τό νέο ἐκπαιδευτήριο ἑτοιμάζει τούς νέους Ἱεραποστόλους τῆς Ἐκκλησίας μας.
ΧΕΙΡΟΤΟΝΙΑ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΜΠΟΥΚΟΜΠΑΣ*
🔸Στόν μακαρισμό αὐτό τοῦ Χριστοῦ ἀνοίκει καί ἡ Μητρόπολη Ξάνθης καί ὁ φίλος τῆς Ἱεραποστολῆς Σεβ. Παντελεήμων, καθώς ἔγινε χορηγός γιά τήν διάνοιξη γεωτρήσεως στήν διψασμένη Kiyonga τῆς Τανζανίας.
🔸Οἱ 92 Διακονητές, πού ἐπιλέχθηκαν ἀπό τούς Ἱερεῖς, παρηκολούθησαν μαθήματα Λειτουργικῆς, Τελετουργικῆς καί Τυπικοῦ τῶν Ἀκολουθιῶν. 🔸Ἔμαθαν νά ζυμώνουν πρόσφορο, νά ἀνάβουν κανδήλια καί νά καθαρίζουν τό Ιερό Βῆμα καί τό Ναό.
*ΣΤΕΙΛΕ ΜΑΣ ΝΕΡΟ ΑΓΙΕ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ*
✍️"_Στεῖλε με μας νερό Ἅγιε Προφήτη Ἡλία_" παρακάλεσαν σήμερα οἰ πιστοί τοῦ Kihumuro στή γιορτή τοῦ πυρφόρου Ἁγίου τῆς Ἐνορία τους.
🕯️Με κατανυκτική αγρυπνία γιορτάσθηκε η μνήμη της Οσίας Μακρίνας στο ομώ νυμο μοναστήρι της στην Μπουκόμπα της Τανζανίας.
🔹Μέ τήν ἱεραποστολή πού ἐξασκεῖ ὁ εὐλαβέστατος ἐφημέριος-ἱεραπόστολος π. Ἰωακείμ Mpodo, oἱ περισσότεροι χριστιανοί τῆς Ἐνορίας βαπτίσθηκαν τά Θεοφάνεια 6/1/2024 καί ἄλλοι τήν Πεντηκοστή 23/6/2024.
🌍Αδελφική επίσκεψη πραγματοποίησε ο Θεοφ. Επίσκοπος Μπουκόμπας και Δυτικής Τανζανίας κ. Χρυσόστομος στον Θεοφ. Επίσκοπο Μπουρουντί κ. Ισαάκ στην έδρα της Επισκοπής στην Μπουζουμπούρα.🔸Οι δυο Επίσκοποι συνδέονται με αδελφική φιλια από την διακονία τους σε Μητροπόλεις της Μακεδονίας και κυρίως από την συνδιακονία στην Αδελφότητα της ΛΥΔΙΑΣ ο μεν...
⛪ΘΥΡΑΝΟΙΞΙΑ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΠΑΪΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΡΟΥΑΝΤΑ🇷🇼
Αν θέλετε να βοηθήσετε την ιεραποστολή μπορείτε να κάνετε δωρεα 👇